Haber

Etiyopya Başbakanı, Hedasi Barajı’nın tamamen dolduğunu duyurdu

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Nil Havzası ülkeleriyle tartışmalara neden olan Hedasi Barajı’nın tamamen dolduğunu duyurdu.

Ülkenin batısında yer alan barajı ziyaret eden Başbakan Ahmed, yaptığı açıklamada Hedasi’nin dördüncü ve son dolum işleminin tamamlandığını belirtti.

10 yılı aşkın süredir inşaatı devam eden barajın inşasında emek ve para harcayan Etiyopya halkına şükranlarını dile getiren Ahmed, “İç zorluklarla, dış baskılarla mücadele ettik. Bunların hepsini aştık ve başardık. Bu aşamaya gelin.” Bu kelimeyi kullandı.

Etiyopya, Mısır ve Sudan, Hedasi Barajı konusunda 10 yılı aşkın süredir çatışıyor.

Mısır ve Etiyopya’nın Hedasi Barajı anlaşmazlığı

Yaklaşık yüzde 80’i kendi topraklarından gelmesine rağmen Nil sularının yalnızca yüzde 3’ünden yararlanabilen Etiyopya, Afrika’nın en büyüğü olan Hedasi Barajı’nın inşaatına 2 Nisan 2011’de başladı.

Baraj, Sudan-Etiyopya sınırına yakın bir bölgede, Nil Nehri’nin yüzde 85’ini besleyen Mavi Nil Nehri’nin kolu üzerine kurulmuş olması nedeniyle büyük değer taşıyor. Etiyopya, Hedasi Barajı ile elektrik açığını kapatmayı ve elektrik satmayı hedefliyor.

Addis Ababa yönetimi, Mısır ve Sudan ile anlaşmaya varamamasına rağmen barajın doldurulmasında ısrar ederken, Kahire ve Hartum yönetimleri, Nil suyunun paydaş ülke başına düşen yıllık payını etkilememek için öncelikle üçlü anlaşmaya varılması gerektiğini vurguluyor.

Tepkilere rağmen ilk olarak Temmuz 2020’de doldurulan baraj, 20 Şubat 2022’de ilk kez elektrik üretmeye başladı.

dodurgahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu